Hocalı soykırımı şehitleri Iğdırda da anıldı

Hocalı soykırımı şehitleri Iğdırda da anıldı
Bu içerik 212 kez okundu.

Suat DENİZ / IĞDIR, (DHA)-Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından ortaklaşa hazırlanan bir programla Hocalı faciası anıldı.
    Kültür Merkezindeki anma törenine Iğdır Valisi Enver Ünlü, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev protokol üyeleri vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve her iki ülkenin milli marşının ardından şehitler için Kuranı Kerim okundu. Törende bir konuşma yapan Vali Enver Ünlü, "Güçlü olduğumuz dönemde Ermeniler bize uşak oldular. Fakat biz onları uşak değil sadıkayı millet olarak gördük. Her alanda sahip çıkıp mevki, makam verdik. Ne zaman ki zayıf düştük bize ihanet ettiler.1915-1920 yıllarında Hocalı’da yaptıkları ihaneti Anadolu da yaptılar. Sırtımızdan vurdular. Katliam yaptılar. Bu da gösteriyor ki Ermeniler ihanetçi bir  millettir. İsrail gibi o bölgede kurdurulmuş suni bir devlettir. Bakın Bakü Tiflis Kars demiryolu ile bütün Türk Cumhuriyetlerini birbirine bağladık. O dönemde olduğu gibi bugünde Türk devleti ihanet şebekeleri ile mücadele ediyor. Afrin’de Mehmetçiklerimizin dediği gibi Haç ile Hilalin mücadelesi var. Mehmetçik o bölgeye huzur götürmeye çalışıyor. Tek dişi kalmış canavarlar seyrediyor. Biz güçlü olduğumuz sürece destanlar yazacağız. Mehmetçik Afrin de destan yazıyor. Mazlum insanlara sahip çıkıyor. Barışı huzuru götürüyor. Türk milleti gittiği her yere huzur barış götürdü. Hiç kimsenin diline, dinine ve yaşayışına karışmadı. Hocalı'da yaşanan acıları unutmayacağız, unutturmayacağız. Her alanda anlatacağız. Türkiye Azerbaycan ilişkilerini daha ileriye götüreceğiz" diye konuştu.
        Ermenilerin tarihi soykırım lekesi ile dolu olduğunu belirten Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev de törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
    "Ermenistan devlet başkanı gençleri kışkırtarak 'Biz Karabağ'ı aldık. Sizin hedefiniz Ağrı dağı olmalıdır' diyor. Bizler Türk milleti olarak Afrin'e oradaki mazlum insanları kurtarmak için gitmişiz. 26 yıl önce Ermenilerin akıttığı kan kurumadan bugün bazı devletler Türkiye’yi sözde soykırım yalanları ile suçlamaya çalışıyorlar. Hollanda devleti emperyalist bir yalana inanarak Türkiye’yi suçluyor. Birlik içinde olmalıyız. Ermeniler Türk milletinin düşmandır. Hocalıda yapılan katliamı bile  bile Avrupa görmezden geliyor. Sözde soykırım iddialarına destek veriyor. 1992 yılında 26 yıl önce dökülen kan hala kurumadı. Hırsız ev sahibini bastırır gibi Ermeniler ve Avrupa bağırıyor. Hırsız suçunu bastırmaya çalışıyor. İki devletimizin büyükleri birbirini sevmekte, birbirine sahip çıkmakta. Hocalıyı unutmamamız için birlik beraberlik içinde olmalıyız. Hocali faciasını Ermenilerin yaptığı katlamaları her alanda anlatmalıyız."
    Yapılan konuşmaların ardından düzenlenen şiir, resim vekompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Enver Ünlü tarafından verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Saakaşvili'nin eşi Bakü'ye geldi
Saakaşvili'nin eşi Bakü'ye geldi
Bakü'de 55 taksi durağı kuruldu
Bakü'de 55 taksi durağı kuruldu